مزایا و معایب پنجره دوجداره چیست
30 اکتبر

یکی از پرکاربردترین شیشه ها در صنایع گوناگون مانند ساختمان سازی، شیشه دوجداره است. این شیشه از دو لایه شیشه و فضایی در بین آن تشکیل شده که با توجه به ضخامت و فناوری تولید، عایق صوتی و حرارتی می باشد. از این شیشه ها در بسیاری از مکان ها استفاده می گردد زیرا ایمنی بیشتر داشته و امنیت مردم را تامین می کنند. مزایا و معایب شیشه دوجداره موضوعی است که در این مطلب سدیدگلس آن را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

شیشه دوجداره چیست و چه کاربردی دارد؟

شیشه دوجداره نوعی شیشه است که با تکنولوژی خاصی تولید می گردد. دو لایه شیشه به موازات هم قرار گرفته و فضای بین آنها با گازهای عایق پر می شود. بدین شکل شیشه دوجداره با ضخامت و کیفیت معینی تولید می گردد. معمولا از گاز آرگون برای پر کردن این فضای خالی بهره می برند.

شیشه های دوجداره انواع مختلفی دارند و مقاومت، میزان عایق بودن و کاربرد هر یک متفاوت است. امروزه در بیشتر ادارات، سازمان های مهم دولتی و خصوصی، بانک ها، دانشگاه ها، مدارس و خانه ها از شیشه های دوجداره متنوعی استفاده می گردد. ضخامت این شیشه ها متفاوت است و بر اساس میزان عایق بودن آن تغییر می کند.

مزایای شیشه دوجداره

شیشه دوجداره مزایایی دارد که مردم را به خرید و نصب آن ترغیب می کند. این مزایا به شما کمک می کند تا شیشه دوجداره را بیشتر بشناسید و نسیت به آن اطلاعات لازم را کسب کنید. در این بخش این مزایا را بررسی خواهیم کرد.

۱- ذخیره سازی انرژی

در بررسی مزایا و معایب شیشه دوجداره به ذخیره سازی انرژی توجه خاصی می شود. ساختار این شیشه ها منجر به تنظیم گرمای ورودی و خروجی ساختمان شده و میزان مصرف انرژی را کاهش می دهد. از این طریق در هزینه های مربوط به انرژی تا ۲۰ درصد صرفه جویی شده و این موضوع در مقایسه با شیشه های تک جداره قابل توجه است.

مزایای استفاده از شیشه دوجداره

۲- کاهش سرقت

شیشه دوجداره محکم تر از شیشه تک جداره است و به همین دلیل به سختی شکسته می شود. این مشخصه شیشه های دوجداره سبب افزایش امنیت خانه شده و میزان سرقت از منازل را تا حد زیادی کاهش داده است. پنجره ها و درب هایی که شیشه دوجداره دارند دارای قفل های ایمنی هستند و این موضوع امنیت خانه را چندین برابر می کند.

۳- کاهش سر و صدا

در مقدمه این مطلب به این ویژگی شیشه های دوجداره اشاره کردیم که عایق خوبی برای سر و صدا هستند. این ویژگی سبب می شود که محیط اداره و یا خانه ای که مجهز به این نوع شیشه است آرام و بدون سر و صدا باشد. پس کسانی که در نزدیکی مراکز و مکان های شلوغ زندگی می کنند به راحتی و با نصب این شیشه ها برای همیشه از شر سر و صدا راحت خواهند شد.

۴- بالا رفتن قیمت ساختمان

یکی از مزایا و معایب شیشه دوجداره این است که منجر به بالا رفتن قیمت ساختمان می شود. این موضوع سبب جلب توجه مشتری نیز می گردد و ساختمان هایی که شیشه دوجداره دارند بهتر به فروش می رسند.

۵- ماندگاری بالا

شیشه دوجداره ماندگاری بالایی دارد و پس از سالیان سال اگر دچار مشکلی شود، قابل بازیافت می باشد. بدین شکل به حفظ محیط زیست هم کمک شده و آثار مخرب این شیشه در محیط باقی نمی ماند.

۶- بخار نکردن شیشه

شیشه دوجداره دارای بخشی به نام رطوبت گیر است. این قسمت سبب می شود که رطوبت بر روی شیشه به صورت بخار دیده نشود. علاوه بر این وجود گاز در بین دو لایه شیشه سبب می شود که اختلاف دما به بخش دیگر انتقال نیابد.

معایب شیشه دوجداره

شیشه دوجداره یکی از معدود تجهیزاتی است که می توان گفت تقریبا عیبی ندارد و تنها موردی که می توان به عنوان یک عیب به آن اشاره کرد، قیمت بالای این شیشه ها می باشد.

این در صورتی است که شما با یکبار هزینه کردن تا مدت ها آسوده خواهید بود و از مزایای این شیشه بهره مند می شوید. بهتر است با توجه به نوع ساختمان از شیشه دوجداره مناسبی استفاده کنید تا پس از نصب شیشه کارایی لازم را داشته باشد. بررسی مزایا و معایب شیشه دوجداره و توجه به نکات گفته شده به شما کمک می کنند که انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه بگذارید