شیشه دوجداره
31 اکتبر

شیشه ها از دیرباز تاکنون تغییر و تحول بسیاری داشته اند. امروزه شیشه های دوجداره به عنوان نوعی شیشه پرطرفدار شناخته می شوند. این نوع شیشه با توجه به فناوری خاص خود از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. همچنین مانند عایقی در برابر انتقال سر و صدای محیط به داخل خانه عمل می کند. در این مطلب سدیدگلس به بررسی شیشه دوجداره می پردازیم.

پیشنهاد مطالعه:

شیشه خم

شیشه ایمنی

شیشه دوجداره

به کارگیری شیشه دوجداره در ساختمان ها در سال های اخیر بیشتر مورد توجه معماران قرار گرفته است. شیشه های دوجداره در مقایسه با شیشه های معمولی تفاوتی در میزان نور وارد شده به محیط داخل یا ارتباط بصری با محیط بیرون ندارند. شیشه های دوجداره را می توان در رنگ های متفاوت از بازار تهیه کرد. در این میان رنگ دودی این محصول پرفروش تر است. انتخاب  این نوع شیشه باعث افزایش آرامش و زیبایی فضای خانه یا محل کار می شود. همچنین تاثیر قابل توجهی در هزینه گرمایش و سرمایش دارد. جالب است بدانید نصب این نوع شیشه  از سمت شهرداری شهرها امری اجباری جهت کاهش اتلاف انرژی است. شیشه دوجداره دودی و برنز دو نمونه از پرفروش ترین شیشه ها برای بکارگیری در پنجره های نمای بیرون ساختمان هستند. رنگ شیشه دوجداره دودی متمایل به مشکی است و رنگ شیشه برنز به قهوه‌ای تمایل دارد. پس لازم است در انتخاب رنگ نهایت دقت را به عمل آورید. در ادامه این مطلب به کاربرد شیشه های دوجداره رنگی و شفاف خواهیم پرداخت.

متریال تولید شیشه دوجداره

انواع شیشه دوجداره استاندارد از به هم چسبیدن چندین قاب شیشه به صورت موازی به وجود می‌ آید که در کنار هم یک واحد کاملاً مقاوم و غیر قابل نفوذ را تشکیل می‌ دهند. هدف از تولید چنین شیشه‌ ای ایجاد کردن محفظه همگن گاز یا هوای خشک مابین این جداره‌ ها می‌ باشد. محفظه خالی همگنی که در بین دو یا چند جدار شیشه قرار گرفته است با استفاده کردن از پروفیل آلومینیومی یا اسپیسر ایجاد می‌ شود که از نوعی ماده رطوبت گیر با کیفیت پر شده است.

مراحل تولید شیشه دو جداره

مراحل تولید شیشه دو جداره

مراحل ساخت و تولید انواع شیشه دوجداره را می‌ توان به صورت مراحل ذکر شده در زیر عنوان کرد:

 • برش دادن اتوماتیک شیشه
 • خم کاری قالب های آلومینیومی
 • سوراخ کردن سطوح اسپیسر جهت جایگزین کردن سوپاپ گاز
 • تزریق کردن مواد رطوبت گیر به داخل شیشه
 • تزریق کردن بوتیل شستشوی شیشه‌ ها
 • خشک کردن شیشه‌ ها
 • نصب کردن قاب آلومینیومی
 • تزریق کردن گاز بین دو لایه شیشه
 • تزریق کردن چسب نهایی یا پلی سولفاید

ابتدا جام شیشه یا صفحه‌ های شیشه در خط تولید وارد سطوح مخصوصی خواهند شد که به آن میز برش گفته می‌ شود. سپس شیشه مورد نظر به وسیله نرم‌ افزارهای مخصوصی مورد پردازش قرار گرفته و برش آن به صورت بسیار دقیق و بهینه‌ ای انجام می‌ شود که میزان پرتی کمی داشته باشد.

پس از برش دادن، حال شیشه‌ ها باید وارد دستگاه شستشو شده و با مواد مخصوصی کاملاً شستشو داده شده و سپس خشک شوند. در مرحله بعدی جدا کننده و یا اسپیسر که از قبل برش داده شده، خم شده و در داخل آن رطوبت گیر ریخته شده است، بین دو جام شیشه قرار می‌ گیرد. حال جام شیشه‌ ها به قسمت بعدی یعنی چسب زنی انتقال داده می‌ شوند و با چسب مخصوص دور تا دور شیشه‌ ها کاملاً پوشانده شده و شیشه به قسمت تزریقی گاز انتقال داده می‌ شود. حال در این مرحله گاز آرگون بین دو جداره شیشه تزریق می‌ذشود و دوباره درزگیری انجام شده و در مرحله کنترل نهایی به وسیله واحد کنترل کیفیت آن کنترل خواهد شد.

شیشه آماده شده در ابعاد، اندازه و مشخصات مختلف به انبار انتقال داده می‌ شود تا در آنجا برای پروژه‌ های مختلف ارسال شود. البته پس از تولید کردن شیشه ها از بین نمونه‌ های مختلف به صورت رندوم تعدادی برداشته می‌شوند، این نمونه‌ها باید آزمون‌های استاندارد مانند بخار گرفتگی یا مه گرفتگی، تعیین نقطه برفک، پایداری در برابر رطوبت، اندازه‌گیری فاصله، ضخامت و ابعاد و غیره را به خوبی پشت سر بگذارد تا استانداردهای لازم جهت فروش را به دست بیاورد.

شیشه دوجداره چه نوع شیشه ای است؟

شیشه دوجداره نوعی شیشه است که در آن دو لایه شیشه به شکل موازی و در یک قاب قرار گرفته اند. فضای بین این دو شیشه با گاز و یا خلأ پر می شود تا جداره ها با کارایی بیشتری به موازات هم قرار گیرند. گاز انتخابی برای پر کردن فضای بین دو لایه باید از بین گازهایی انتخاب شود که عایق صدا و یا حرارت هستند.
با توجه به آزمایش های گوناگون گاز آرگون به عنوان بهترین گاز برای تولید شیشه های دوجداره شناخته می شود. این گاز عایق بسیار خوبی برای صدا و حرارت است و نقطه ذوب شیشه را بالا می برد. بدین شکل در زمان حوادث آتش سوزی دیگر نگران شیشه ها نباشید زیرا درجه ذوب این شیشه ها چیزی حدود ۳۸۵ درجه سانتیگراد است. شیشه های دوجداره ماندگاری بالایی دارند و قابل بازیافت می باشند.

پیشنهادی : برای اطلاع از انواع شیشه سکوریت کلیک کنید.

کاربرد شیشه دوجداره

شیشه دوجداره از انتقال سر و صدا و هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. بر همین اساس می توان با انتخاب ضخامت این نوع شیشه  از آن در مکان هایی که نیاز به آرامش بیشتری دارند استفاده کرد. در بانک ها، ادارات، مدارس، دانشگاه ها، سالن کنفرانس، تئاتر و سینما از شیشه های دوجداره به صورت پنجره، درب و پارتیشن استفاده می گردد.

ضخامت و قطر شیشه دوجداره

مقایسه شیشه دوجداره با شیشه‌های معمولی:

عایق حرارتی:

 دوجداره: دارای لایه هوایی بین دو لایه شیشه که باعث افزایش عایق حرارتی می‌شود.

معمولی: عدم وجود لایه عایق، بنابراین کاهش حرارت محیطی محدودتر است.

عایق صوتی:

 دوجداره: لایه هوایی به عنوان عایق صوتی عمل می‌کند، که از نفوذ صداها جلوگیری می‌کند.

معمولی:عایق صوتی محدودتر، بنابراین نفوذ صداها به راحتی امکان‌پذیر است.

کیفیت ساخت:

 دوجداره:نیاز به فناوری تولید و نصب بالا با کیفیت ساخت بالا.

معمولی:ساخت و نصب ساده‌تر، اما ممکن است کیفیت عایق حرارتی و صوتی پایین باشد.

قیمت:

 دوجداره: قیمت بالاتر به دلیل فناوری پیشرفته‌تر و خصوصیات بهتر.

 معمولی: قیمت معمولاً کمتر است اما با عدم داشتن ویژگی‌های شیشه دوجداره.

انتخاب بر اساس نیاز:

 دوجداره: مناسب برای افرادی که به دنبال بهبود عایق حرارتی و صوتی هستند.

 معمولی: برای افرادی که به صرفه‌جویی در هزینه و کاربرد ساده‌تر علاقه دارن

انواع شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره انواع مختلفی دارند و بر همین اساس دسته بندی و نام گذاری می شوند. در هر مکانی باید از نوع مناسب شیشه دوجداره استفاده شود تا کارایی لازم را داشته باشد. ما در این بخش انواع این شیشه ها را به به طور مختصر بررسی می کنیم.
شیشه دوجداره ساده: در ساختار این نوع از دو لایه شیشه فلوت ساده ساخته شده و عملکرد ساده ای دارد.
شیشه دوجداره رنگی: این شیشه ها نسبت به نوع ساده کمی پیشرفته تر هستند و از یک جداره ساده و یک جداره رنگی تشکیل شده اند. تنوع این شیشه ها نظر کاربران بسیاری را جلب نموده است.
شیشه دوجداره رفلکس: این شیشه ها از یک جداره ساده و یک جداره رفلکس ساخته شده اند. جداره رفلکس از تابش نور شدید خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می کند اما داخل ساختمان را تاریک می کند.
شیشه دوجداره سکوریت: از شیشه سکوریت در مکان ها پر رفت و آمد استفاده می شود. زمانی که این نوع شیشه بر اثر فشار زیاد بشکند، به تکه های بسیار ریزی تبدیل شده و خطرات جانی را به دنبال ندارد.
شیشه دوجداره جورجین بار: در این شیشه ها از دو لایه شیشه ساده استفاده شده که در بین آن با توجه به ضخامت آن شیشه یک پروفیل آلومینیومی قرار می گیرد. رنگ این پروفیل متنوع است و بستگی به سلیقه شما دارد.
شیشه دوجداره مشجر: این شیشه به عنوان شیشه سند بلاست هم شناخته می شود و ظاهری کاملا مات دارد. از این شیشه در مکان های مختلف برای حفظ حریم خصوصی استفاده می گردد.
شیشه دوجداره لمینت: شیشه لمینت در بین مردم طرفدارهای بسیاری دارند. در ساخت این شیشه ها از دو لایه شیشه ساده و یک لایه رزین در بین آنها استفاده شده است.

شیشه دوجداره تیره

برای تعیین رنگ شیشه دوجداره، تعیین کاربری پنجره در اولویت قرار دارد. برای این که مانع دید داشتن به داخل محیط شوید و از ورود نور به داخل ساختمان جلوگیری کنید، استفاده از شیشه های دوجداره دودی و رنگی بهترین گزینه است. انتخاب شیشه دودی دوجداره  اغلب برای محیط اداری توصیه می شود. همچنین استفاده از شیشه های دوجداره تیره رنگ در مناطق کویری و گرمسیری برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید نیز کاربرد زیادی دارد. در انتخاب رنگ این نوع محصول بهتر است به نوع معماری ساختمان و هارمونی رنگ در نمای ساختمان نیز توجه داشت. به عنوان مثال اگر در نمای ساختمان از ورق کامپوزیت نقره‌ای استفاده شده، بهتر است شیشه دودی را برای پنجره دوجداره این ساختمان بکار گرفت. در معماری هایی با نمای شیشه و چوب نیز پنجره دوجداره دودی یا تیره زیبا و کاربردی است.

شیشه دوجداره - سدید گلس

 

شیشه دوجداره شفاف

انتخاب رنگ، نوع و مدل این نوع شیشه به سلیقه مشتری و کاربری ساختمان بستگی دارد. معمولا در محیط های مسکونی و تجاری به جهت نور رسانی از شیشه های شفاف و بی رنگ استفاده می کنند. در مکان‌هایی مانند رستوران ها، مراکز خرید و پاساژها نیز شیشه دوجداره شفاف بهترین انتخاب است. مناسب ترین رنگ شیشه دوجداره در مناطق سردسیر شیشه های ساده یا شفاف هستند؛ چون باعث ورود حداکثر نور خورشید به محیط و جذب هرچه بیشتر گرما می شوند.

برند و قیمت شیشه دوجداره

برای داشتن انتخابی درست از شیشه دوجداره قبل از اقدام برای انتخاب و خرید بهتر است برندهای مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید. هر یک از برندهای موجود در بازار دارای ویژگی های مخصوص به خود بوده و قیمت های مختلفی دارند. بهترین برند این شیشه ها نمونه ای است که در گذشت زمان باعث پوسیدگی و فرسایش آن نشود. طول عمر این شیشه ها نیز از دیگر فاکتورهای انتخاب برند آن است. هنگام انتخاب برند این محصول باید به اجزای مختلف این محصول دقت کرد. در خرید این محصول بهتر است شیشه های گرید A را که دارای کیفیت بالایی هستند انتخاب کنید. نوع برند و چند عامل دیگر در تعیین قیمت شیشه دوجداره دخالت دارد. فاکتورهایی مانند ضخامت، سایز، ابعاد و رنگ این محصول در تعیین قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارند.

ضخامت شیشه دوجداره چقدر است؟

ضخامت شیشه دوجداره با توجه به نوع آن متفاوت است. در بعضی از مکان ها از شیشه هایی با ضخامت بیشتر و در بعضی دیگر از شیشه هایی با ضخامت کمتر استفاده می شود. اگر هدف شما از نصب این نوع شیشه عایق حرارتی می باشد پس باید ضخامت دو لایه شیشه را کمتر و فضای خالی بین آن را بیشتر انتخاب کنید.
در صورتی که شیشه دوجداره عایق صوتی می خواهید باید ضخامت دو لایه شیشه بیشتر باشد. اگر می خواهید شیشه انتخابی عایق صوتی و حرارتی باشد باید ضخامت لایه های شیشه ای را بین ۴ تا ۶ میلیمتر انتخاب کرده و فضای خالی بین دو لایه را ۸ میلیمتر در نظر بگیرید. در چنین شرایطی ضخامت کلی شیشه ۱۸ میلیمتر خواهد بود که اندازه ایده آلی برای این شیشه محسوب می شود.

مزایای شیشه دوجداره

امروزه استفاده از شیشه های دوجداره نسبت به شیشه های معمولی افزایش یافته؛ دلیل آن هم مزایای مختلف این نوع شیشه است. اولین و مهمترین مزیت استفاده از این شیشه ها جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد. کاهش میزان صدا و جلوگیری از آلودگی صوتی نیز مزیت مهم دیگر استفاده از این محصول به شمار می رود. ایجاد امنیت و مقاومت بالای آن در برابر اشعه و زلزله نیز باعث توجه بیشتر به این محصول شده است. کیفیت و دوام بالا در کنار زیبایی بر مزیت استفاده از شیشه دوجداره می افزاید. تنوع بالا در طرح و رنگ شیشه های دوجداره باعث شده که افراد با هر سلیقه ای به انتخاب این محصول تمایل نشان دهند. این شیشه ها امکان نصب بر روی تمامی انواع یراق آلات و پروفیل را دارد؛ به همین دلیل اغلب تمامی معماران از شیشه های دوجداره در ساخت در و پنجره ساختمان استفاده می کنند. این محصول در شرایط جوی و مناطق مختلف دچار تغییر رنگ نمی شود؛ به همین دلیل قابلیت استفاده در تمامی مناطق جغرافیایی را دارد. شیشه های دوجداره هیچ عنوان بخار نمی کند؛ پس انتخابی مناسبی برای تولید پنجره ساختمان های تجاری و اداری است.

نکات مهم در خرید و نصب شیشه دوجداره

شیشه دوجداره یکی از انواع شیشه‌های ساختمانی است که از دو لایه شیشه به همراه یک لایه هوا یا گاز آرگون بین آنها تشکیل شده است. این نوع شیشه مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می‌توان به عایق بودن در برابر گرما و سرما، کاهش آلودگی صوتی، افزایش امنیت و زیبایی اشاره کرد.

برای خرید و نصب شیشه دوجداره، باید نکات مهمی را در نظر گرفت. در ادامه، به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم:

1. نوع شیشه

اولین نکته‌ای که باید در خرید شیشه دوجداره به آن توجه کنید، نوع شیشه است. شیشه‌های دوجداره از انواع مختلفی از شیشه ساخته می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. از جمله انواع شیشه‌های دوجداره می‌توان به شیشه‌های ساده، شیشه‌های رفلکس، شیشه‌های لمینت، شیشه‌های سکوریت و شیشه‌های هوشمند اشاره کرد.

2. ضخامت شیشه

ضخامت شیشه یکی دیگر از عوامل مهم در خرید شیشه دوجداره است. ضخامت شیشه بر میزان عایق بودن آن در برابر گرما و سرما تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، هر چه ضخامت شیشه بیشتر باشد، میزان عایق بودن آن نیز بیشتر خواهد بود.

3. نوع گاز بین شیشه‌ها

گاز بین شیشه‌ها نیز عامل مهم دیگری در خرید این محصول است. گاز آرگون یکی از بهترین گازها برای استفاده در شیشه دوجداره است. گاز آرگون عایق مناسبی در برابر گرما و سرما است و باعث کاهش انتقال گرما و سرما بین محیط داخلی و خارجی می‌شود.

4. نوار درزبندی

نوار درزبندی نیز یکی از عوامل مهم در خرید این محصول است. نوار درزبندی باعث می‌شود که هوا و گاز بین شیشه‌ها به بیرون نشت نکند و در نتیجه، میزان عایق بودن این نوع شیشه را افزایش یابد.

5. یراق‌آلات

یراق‌آلات نیز یکی از عوامل مهم در خرید شیشه دوجداره است. یراق‌آلات نقش مهمی در باز و بسته شدن شیشه و همچنین امنیت آن دارند.

6. نصب

نصب شیشه دوجداره نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. نصب صحیح این نوع شیشه باعث می‌شود که شیشه عملکرد مناسبی داشته باشد و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم باشد.

در ادامه، به برخی از نکات مهم در نصب شیشه دوجداره اشاره می‌کنیم:

 • نصب این نوع شیشه باید توسط نصاب‌های متخصص و باتجربه انجام شود.
 • قبل از نصب این نوع شیشه، باید محل نصب آن به خوبی آماده شود.
 • شیشه باید به درستی در محل خود قرار داده شود و اتصالات آن محکم باشد.
 • پس از نصب این نوع شیشه، باید از آن به خوبی مراقبت شود.

با رعایت نکات فوق، می‌توانید شیشه دوجداره‌ای با کیفیت و با عملکرد مناسب خریداری و نصب کنید.

پیشنهادات برای نگهداری و تمیزی شیشه دوجداره

به برخی از پیشنهادات برای نگهداری و تمیزی شیشه دوجداره اشاره می‌کنیم:

1. تمیز کردن منظم

برای اینکه شیشه دوجداره همیشه تمیز و زیبا باشد، باید به طور منظم آن را تمیز کنید. تمیز کردن این شیشه باید حداقل هر دو هفته یک بار انجام شود.

برای تمیز کردن شیشه ، می‌توانید از محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. همچنین، می‌توانید از محلول آب و سرکه نیز استفاده کنید.

برای تمیز کردن شیشه ، ابتدا باید آن را با آب گرم خیس کنید. سپس، با استفاده از یک اسفنج نرم، محلول آب و مایع ظرفشویی یا محلول آب و سرکه را روی شیشه بمالید. در نهایت، با آب گرم شیشه را بشویید و با یک پارچه نرم خشک کنید.

2. استفاده از پارچه نرم

برای تمیز کردن شیشه دوجداره، باید از پارچه نرم استفاده کنید. استفاده از پارچه‌های زبر باعث ایجاد خراش روی شیشه می‌شود.

3. استفاده از مواد شوینده قوی

استفاده از مواد شوینده قوی مانند وایتکس برای تمیز کردن شیشه دوجداره توصیه نمی‌شود. این مواد شوینده قوی می‌توانند به شیشه آسیب برسانند.

4. خشک کردن کامل شیشه

پس از تمیز کردن شیشه ، باید آن را کاملاً خشک کنید. باقی ماندن آب روی شیشه باعث ایجاد لکه می‌شود.

5. درزگیری پنجره

برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل شیشه ، باید درزهای پنجره را به طور منظم درزگیری کنید.

6. بررسی سلامت شیشه

به طور منظم شیشه را بررسی کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. در صورت مشاهده هرگونه آسیب یا خراش، باید شیشه را تعویض کنید.

با رعایت نکات فوق، می‌توانید شیشه  نوع دوجداره خود را به خوبی نگهداری و تمیز کنید و از زیبایی و عملکرد آن لذت ببرید.

شیشه‌ های سه جداره

فرایندی که برای تولید شیشه‌های دوجداره منظور می‌شود، دقیقاً برای انواع شیشه‌های سه جداره نیز طی خواهد شد، اما تفاوت در آن است که در این نوع شیشه‌ها یک جداره بیشتر وجود دارد، این به آن معناست که مقاومت و دوام این شیشه‌ ها در برابر رطوبت، صوت، حرارت، اشعه نور خورشید و غیره بسیار بیشتر است و برای مکان‌هایی مناسب هستند که در معرض گرد و خاک، طوفان، زلزله و یا آلودگی صوتی شدید قرار دارند.

ویکی پدیا

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاه بگذارید