میزان ضخامت شیشه دوجداره
31 اکتبر

شیشه ها از دیرباز تاکنون تغییر و تحول بسیاری داشته اند. امروزه شیشه های دوجداره به عنوان نوعی شیشه پرطرفدار شناخته می شوند. این نوع شیشه با توجه به فناوری خاص خود از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. همچنین مانند عایقی در برابر انتقال سر و صدای محیط به داخل خانه عمل می کند. در این مطلب سدیدگلس به بررسی شیشه دوجداره می پردازیم.

شیشه دوجداره

به کارگیری شیشه دوجداره در ساختمان ها در سال های اخیر بیشتر مورد توجه معماران قرار گرفته است. شیشه های دوجداره در مقایسه با شیشه های معمولی تفاوتی در میزان نور وارد شده به محیط داخل یا ارتباط بصری با محیط بیرون ندارند. شیشه های دوجداره را می توان در رنگ های متفاوت از بازار تهیه کرد. در این میان رنگ دودی این محصول پرفروش تر است. انتخاب شیشه دوجداره باعث افزایش آرامش و زیبایی فضای خانه یا محل کار می شود. همچنین تاثیر قابل توجهی در هزینه گرمایش و سرمایش دارد. جالب است بدانید نصب شیشه دوجداره از سمت شهرداری شهرها امری اجباری جهت کاهش اتلاف انرژی است. شیشه دوجداره دودی و برنز دو نمونه از پرفروش ترین شیشه ها برای بکارگیری در پنجره های نمای بیرون ساختمان هستند. رنگ شیشه دوجداره دودی متمایل به مشکی است و رنگ شیشه برنز به قهوه‌ای تمایل دارد. پس لازم است در انتخاب رنگ نهایت دقت را به عمل آورید. در ادامه این مطلب به کاربرد شیشه های دوجداره رنگی و شفاف خواهیم پرداخت.

شیشه دوجداره چه نوع شیشه ای است؟

شیشه دوجداره نوعی شیشه است که در آن دو لایه شیشه به شکل موازی و در یک قاب قرار گرفته اند. فضای بین این دو شیشه با گاز و یا خلأ پر می شود تا جداره ها با کارایی بیشتری به موازات هم قرار گیرند. گاز انتخابی برای پر کردن فضای بین دو لایه باید از بین گازهایی انتخاب شود که عایق صدا و یا حرارت هستند.
با توجه به آزمایش های گوناگون گاز آرگون به عنوان بهترین گاز برای تولید شیشه های دوجداره شناخته می شود. این گاز عایق بسیار خوبی برای صدا و حرارت است و نقطه ذوب شیشه را بالا می برد. بدین شکل در زمان حوادث آتش سوزی دیگر نگران شیشه ها نباشید زیرا درجه ذوب این شیشه ها چیزی حدود ۳۸۵ درجه سانتیگراد است. شیشه های دوجداره ماندگاری بالایی دارند و قابل بازیافت می باشند.

پیشنهادی : برای اطلاع از انواع شیشه سکوریت کلیک کنید.

کاربرد شیشه دوجداره

شیشه دوجداره از انتقال سر و صدا و هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. بر همین اساس می توان با انتخاب ضخامت شیشه دوجداره از آن در مکان هایی که نیاز به آرامش بیشتری دارند استفاده کرد. در بانک ها، ادارات، مدارس، دانشگاه ها، سالن کنفرانس، تئاتر و سینما از شیشه های دوجداره به صورت پنجره، درب و پارتیشن استفاده می گردد.

ضخامت و قطر شیشه دوجداره

پیشنهادی : برای اطلاع از انواع شیشه لمینت کلیک کنید.

انواع شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره انواع مختلفی دارند و بر همین اساس دسته بندی و نام گذاری می شوند. در هر مکانی باید از نوع مناسب شیشه دوجداره استفاده شود تا کارایی لازم را داشته باشد. ما در این بخش انواع این شیشه ها را به به طور مختصر بررسی می کنیم.
شیشه دوجداره ساده: در ساختار این نوع از دو لایه شیشه فلوت ساده ساخته شده و عملکرد ساده ای دارد.
شیشه دوجداره رنگی: این شیشه ها نسبت به نوع ساده کمی پیشرفته تر هستند و از یک جداره ساده و یک جداره رنگی تشکیل شده اند. تنوع این شیشه ها نظر کاربران بسیاری را جلب نموده است.
شیشه دوجداره رفلکس: این شیشه ها از یک جداره ساده و یک جداره رفلکس ساخته شده اند. جداره رفلکس از تابش نور شدید خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می کند اما داخل ساختمان را تاریک می کند.
شیشه دوجداره سکوریت: از شیشه سکوریت در مکان ها پر رفت و آمد استفاده می شود. زمانی که این نوع شیشه بر اثر فشار زیاد بشکند، به تکه های بسیار ریزی تبدیل شده و خطرات جانی را به دنبال ندارد.
شیشه دوجداره جورجین بار: در این شیشه ها از دو لایه شیشه ساده استفاده شده که در بین آن با توجه به ضخامت آن شیشه یک پروفیل آلومینیومی قرار می گیرد. رنگ این پروفیل متنوع است و بستگی به سلیقه شما دارد.
شیشه دوجداره مشجر: این شیشه به عنوان شیشه سند بلاست هم شناخته می شود و ظاهری کاملا مات دارد. از این شیشه در مکان های مختلف برای حفظ حریم خصوصی استفاده می گردد.
شیشه دوجداره لمینت: شیشه لمینت در بین مردم طرفدارهای بسیاری دارند. در ساخت این شیشه ها از دو لایه شیشه ساده و یک لایه رزین در بین آنها استفاده شده است.

شیشه دوجداره تیره

برای تعیین رنگ شیشه دوجداره، تعیین کاربری پنجره در اولویت قرار دارد. برای این که مانع دید داشتن به داخل محیط شوید و از ورود نور به داخل ساختمان جلوگیری کنید، استفاده از شیشه های دوجداره دودی و رنگی بهترین گزینه است. انتخاب شیشه دوجداره دودی اغلب برای محیط اداری توصیه می شود. همچنین استفاده از شیشه های دوجداره تیره رنگ در مناطق کویری و گرمسیری برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید نیز کاربرد زیادی دارد. در انتخاب رنگ شیشه دوجداره بهتر است به نوع معماری ساختمان و هارمونی رنگ در نمای ساختمان نیز توجه داشت. به عنوان مثال اگر در نمای ساختمان از ورق کامپوزیت نقره‌ای استفاده شده، بهتر است شیشه دودی را برای پنجره دوجداره این ساختمان بکار گرفت. در معماری هایی با نمای شیشه و چوب نیز پنجره دوجداره دودی یا تیره زیبا و کاربردی است.

شیشه دوجداره - سدید گلس

شیشه دوجداره شفاف

انتخاب رنگ، نوع و مدل شیشه دوجداره به سلیقه مشتری و کاربری ساختمان بستگی دارد. معمولا در محیط های مسکونی و تجاری به جهت نور رسانی از شیشه های شفاف و بی رنگ استفاده می کنند. در مکان‌هایی مانند رستوران ها، مراکز خرید و پاساژها نیز شیشه دوجداره شفاف بهترین انتخاب است. مناسب ترین رنگ شیشه دوجداره در مناطق سردسیر شیشه های ساده یا شفاف هستند؛ چون باعث ورود حداکثر نور خورشید به محیط و جذب هرچه بیشتر گرما می شوند.

برند و قیمت شیشه دوجداره

برای داشتن انتخابی درست از شیشه دوجداره قبل از اقدام برای انتخاب و خرید بهتر است برندهای مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید. هر یک از برندهای موجود در بازار دارای ویژگی های مخصوص به خود بوده و قیمت های مختلفی دارند. بهترین برند این شیشه ها نمونه ای است که در گذشت زمان باعث پوسیدگی و فرسایش آن نشود. طول عمر این شیشه ها نیز از دیگر فاکتورهای انتخاب برند آن است. هنگام انتخاب برند شیشه دوجداره باید به اجزای مختلف این محصول دقت کرد. در خرید این محصول بهتر است شیشه های گرید A را که دارای کیفیت بالایی هستند انتخاب کنید. نوع برند و چند عامل دیگر در تعیین قیمت شیشه دوجداره دخالت دارد. فاکتورهایی مانند ضخامت، سایز، ابعاد و رنگ شیشه دوجداره در تعیین قیمت نهایی آن تاثیر مستقیم دارند.

ضخامت شیشه دوجداره چقدر است؟

ضخامت شیشه دوجداره با توجه به نوع آن متفاوت است. در بعضی از مکان ها از شیشه هایی با ضخامت بیشتر و در بعضی دیگر از شیشه هایی با ضخامت کمتر استفاده می شود. اگر هدف شما از نصب این نوع شیشه عایق حرارتی می باشد پس باید ضخامت دو لایه شیشه را کمتر و فضای خالی بین آن را بیشتر انتخاب کنید.
در صورتی که شیشه دوجداره عایق صوتی می خواهید باید ضخامت دو لایه شیشه بیشتر باشد. اگر می خواهید شیشه انتخابی عایق صوتی و حرارتی باشد باید ضخامت لایه های شیشه ای را بین ۴ تا ۶ میلیمتر انتخاب کرده و فضای خالی بین دو لایه را ۸ میلیمتر در نظر بگیرید. در چنین شرایطی ضخامت کلی شیشه ۱۸ میلیمتر خواهد بود که اندازه ایده آلی برای این شیشه محسوب می شود.

مزایای شیشه دوجداره

امروزه استفاده از شیشه های دوجداره نسبت به شیشه های معمولی افزایش یافته؛ دلیل آن هم مزایای مختلف این نوع شیشه است. اولین و مهمترین مزیت استفاده از این شیشه ها جلوگیری از اتلاف انرژی می باشد. کاهش میزان صدا و جلوگیری از آلودگی صوتی نیز مزیت مهم دیگر استفاده از این محصول به شمار می رود. ایجاد امنیت و مقاومت بالای آن در برابر اشعه و زلزله نیز باعث توجه بیشتر به این محصول شده است. کیفیت و دوام بالا در کنار زیبایی بر مزیت استفاده از شیشه دوجداره می افزاید. تنوع بالا در طرح و رنگ شیشه های دوجداره باعث شده که افراد با هر سلیقه ای به انتخاب این محصول تمایل نشان دهند. این شیشه ها امکان نصب بر روی تمامی انواع یراق آلات و پروفیل را دارد؛ به همین دلیل اغلب تمامی معماران از شیشه های دوجداره در ساخت در و پنجره ساختمان استفاده می کنند. این محصول در شرایط جوی و مناطق مختلف دچار تغییر رنگ نمی شود؛ به همین دلیل قابلیت استفاده در تمامی مناطق جغرافیایی را دارد. شیشه های دوجداره هیچ عنوان بخار نمی کند؛ پس انتخابی مناسبی برای تولید پنجره ساختمان های تجاری و اداری است.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه بگذارید