انواع شیشه سکوریت
23 آگوست

انواع شیشه سکوریت : منظور از این‌که شیشه ای سکوریت شده این است که در فرآیند تولید هر کدام از این شیشه‌ها پروسه حرارت دهی خاصی اعمال می‌شود. با تکمیل روند حرارت دهی شیشه‌هایی نظیر شیشه های رنگی، لعاب خورده یا چاپ دار، رفلکتیو تولید می‌شود. شیشه‌های نشکن یا سکوریت که در این فرآیند تولید می‌شود مقاومت فیزیکی و حرارتی بالایی دارد و نسبت ‌به شیشه‌های معمولی خیلی مقاوم‌تر است.

 انواع شیشه سکوریت با ضخامت متفاوت

با توجه به این ‌که شیشه سکوریت قرار است در چه جایی به کار برده شود انواع ضخامت ها و رنگ‌های گوناگون آن تولید می‌شود.

شیشه سکوریت ۱۰ میل: این سبک از شیشه‌ها با تنوع طرح و رنگ گوناگون را می‌توان از پرکاربردترین انواع شیشه سکوریت معرفی کرد

شیشه سکوریت ۶ میل: نوع دوم شیشه های سکوریت یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان هم به کار می‌روند. این شیشه‌ها در ۲ نوع شیشه دوجداره و تک‌جداره و شیشه لمینت بهترین انتخاب‌ها برای نماهای ساختمان تمام شیشه‌ای هستند

شیشه سکوریت ۴ میل: تا همین چند سال پیش تنها کارخانه‌های تولید شیشه اتومبیل قادر بودند شیشه‌هایی از این نوع را تولید کنند چرا که هزینه‌های تولید این مدل شیشه خیلی بالاست و درضمن فرآیند تولید آن‌ها دشوار است اما در حال حاضر کارخانه‌های زیادی تولید آن را به‌عهده گرفته‌اند و به صنایع مختلف عرضه می‌کنند.

شیشه‌های سکوریت از لحاظ طیف رنگی

انواع شیشه سکوریت را می‌توان از نظر طیف رنگی که دارد به‌ صورت زیر طبقه‌بندی کرد:

سکوریت ساده

سکوریت رفلکس طلایی

سکوریت مسی

سکوریت برنزی سکوریت دودی

سکوریت سبز و آبی

سکوریت کریستال

سکوریت مشجر

 کاربردهای گوناگون شیشه سکوریت

همانطور که اشاره کردیم شیشه سکوریت در نتیجه فرآیندهای صنعتی پیچیده ای از شیشه خام تولید می شوند. این فرآیند به این صورت است که شیشه های معمولی تحت حرارت 700 درجه سانتی گراد در کوره های بزرگ و تخصصی هوریزنتال گرما داده می شود. در مرحله بعد به سرعت شیشه را سرد می کنند. در اثر این اتفاق دمای بیرونی شیشه کاهش می یابد اما جداره داخلی آن هنوز گرم است. این اختلاف دما در بدنه و هسته موجب سکوریت شدن شیشه های خام می شود. در نتیجه این عملیات مهم ترین تفاوت شیشه معمولی با شیشه سکوریت ایجاد ایمنی و مقاومت بالاست.

شیشه های سکوریت دراثر شکستن پراکنش ندارند و به قطعات کوچک با لبه‌های صیقلی تبدیل می‌شوند و از این لحاظ ایمنی آنها برای کاربرد در فروشگاهها، هتلها، رستورانها، برج های مسکونی و به طور کلی مکانهای پرتردد بیشتر است. مهم‌ترین موارد کاربردی شیشه‌های سکوریت عبارتند از:

کاربرد برای نمای تمام شیشه‌ای ساختمان‌ها

بکارگیری در پنجره‌های یو پی‌ وی سی دوجداره

استفاده برای دیوارهای جداکننده و محفظه حمام و دور دوشی

استفاده برای شیشه دود بند

کاربرد در شیشه‌های بدنه نرده‌های استیل

اجاق‌گاز، یخچال و مایکروفر

کاربرد برای ساخت بالکن شیشه‌ای

بکارگیری در ویترین‌های شیشه‌ای

این سبک شیشه با توجه به مراحل تولید دشوار و کاربردی که در صنایع مختلف دارند از قیمت‌های بالاتری برخوردارند اما در کنار آن عوامل جانبی دیگری مانند هزینه یراق آلات، کیفیت مواد اولیه و نوسانات بازار بر نرخ شیشه سکوریت تاثیر دارد.

این روزها شیشه های سکوریت کاربردهای بسیار گسترده ای پیدا کرده اند به خصوص که معماران ساختمانی با توجه به استقبال عمومی بکارگیری این شیشه ها را در نمای داخلی و بیرونی ساختمان افزایش داده اند. کاربرد برای پوشش محافظ استخرها، محافظ راه پله ها، استفاده در کف سازی و سقف ساختمان و پل های شیشه ای جدیدترین ساخته های معماری با شیشه های مقاوم سکوریت هستند.

بهترین شیشه های سکوریت

شیشه های سکوریت باید توسط کارخانجات معتبر با عملیات استاندارد تولید شوند و علامت استاندارد داشته باشند

در ظاهر شیشه موج یا امواجی مشاهده نشود و شیشه تابدار نباشد

لبه های بیرونی شیشه دارای لول براق باشد

شیشه های قوس دار انحنای استانداردی داشته باشند

شیشه سکوریت در کوره های هوریزنتال تولید شده باشد

 مزیت شیشه‌های سکوریت

این شیشه‌ها کاملاً شفاف و بدون تاب هستند، تحمل فشار و نیرو تا ۴۰ کیلو گرم در سانتی‌مترمربع در نقل و انتقالات را دارند، پس‌از شکستن به تکه‌های کوچک در حدود ۱۰ سانتی‌متر مربعی تبدیل می‌شوند، قابلیت تحمل گرما و فشار تا ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد، نداشتن تاب خوردگی بیشتر از 0/5 میلی‌متر در ۴۰ سانتی‌متر طول، برش خوردن در ابعاد کاملاً دقیق درخواست ‌شده

با مزایای بی‌شماری که کاربردهای عمومی و تخصصی انواع شیشه سکوریت در صنعت و ساختمان‌سازی دارد روز به ‌روز با استقبال بیشتری در تولید مواجه می شود.  برای دریافت قیمت شیشه سکوریت به سایت سدید گلاس مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

دیدگاه بگذارید