چگونگی تولید شیشه خم
31 اکتبر

شیشه خم

از گذشته تا به امروز با پیشرفت در علم و صنعت شیشه ها نقشی فراتر از یک پوشش برای محافظت و یا ورود نور به خانه ها را دارند، امروزه از شیشه علاوه بر ساختمان سازی در صنعت های دیگری مانند خودروسازی و دکوراسیون منزل نیز استفاده می‌شود، یکی از شیشه های پر کاربرد شیشه خم است، این که از این شیشه ها در چه مواردی استفاده می شود؟ و یا انواع شیشه خم کدامند؟سوال هایی هستند که سدید گلس در این مقاله به آنها پاسخ داده است.

شیشه خم و موارد استفاده از آن:

می توانیم بگوییم که شیشه های خم همان شیشه های معمولی هستند که مجدداً گرم و شکل داده می شوند و بعد از شکل گرفتن در یک قاب فلزی قرار می گیرند تا شیشه به حالت مورد نظر در بیاید، شیشه های قرار گرفته در قاب فلزی بعد از سرد شدن به همان حالت قاب فلزی که مدنظر سازنده است باقی می ماند. مهم ترین ویژگی شیشه های خمیده مسئله انحراف یا شکست نور است.معمولاً به خاطر زیبایی هایی که شیشه خم دارد از این نوع شیشه در نمای آسمان خراش ها و البته دیگر ساختمان ها استفاده می شود. دیگر مورد استفاده از این نوع شیشه ها استفاده در ویترین مغازه ها است. از شیشه خم معمولاً برای دکوراسیون داخلی مانند ویترین  درب حمام و فضاهای بسته و پنل های آسانسور و پارتیشن،میز و مبلمان شیشه ای و نرده و هندریل شیشه ای نیز استفاده می شود.

از دیگر موارد استفاده شیشه خم می توان به استفاده در هنر معماری برای ساخت گنبد،درهای گردان،طاق، سولاریوم و آکواریوم اشاره کرد. دلیل استفاده شیشه خم در همه این موارد مزیت سازگاری با محیط این نوع شیشه است.

تعریف کوتاه شیشه خم

همانطور که گفته شد شیشه های خم در واقع همان شیشه هایی هستند که حالتی خمیده دارند. این شیشه ها از همان شیشه های تخت و صاف تولید می شوند و در طی تولید با استفاده از ابزارهای گوناگون به این شکل درمی آیند. قطعا شما هم گنبدهای شیشه و یا آسانسورهای منحنی را برای یکبار هم که شده دیده اید. تمامی این ها به وسیله شیشه خم ساخته می شوند زیرا شیشه های معمولی در حالت عادی دارای شکنندگی هستند و نمی توانند فرم دلخواه را بگیرند.

تاثیر شیشه خم در نما

همانگونه که گفتیم یکی از استفاده های پر کاربرد شیشه خم در ساختمان ها و  آسمان خراش ها است، دلیل این انتخاب توسط معماران و طراحان آزادی بیشتر و ایجاد نمای جذاب در ایده پردازی هایشان  است، شیشه خم در مواردی مانند زیبایی بصری ساختمان،دیدن مناظر شفاف ،تاثیر بسزایی در نما دارد. همچنین به دلیل انعطاف پذیری و مقاومت بالای این شیشه ها میتوان از این شیشه ها اشکال متفاوتی ساخت و همین امر تاثیر بسزایی در نما دارد.

شیشه خم و موارد استفاده از آن:

می توانیم بگوییم که شیشه های خم همان شیشه های معمولی هستند که مجدداً گرم و شکل داده می شوند و بعد از شکل گرفتن در یک قاب فلزی قرار می گیرند تا شیشه به حالت مورد نظر در بیاید، شیشه های قرار گرفته در قاب فلزی بعد از سرد شدن به همان حالت قاب فلزی که مدنظر سازنده است باقی می ماند. مهم ترین ویژگی شیشه های خمیده مسئله انحراف یا شکست نور است.معمولاً به خاطر زیبایی هایی که شیشه خم دارد از این نوع شیشه در نمای آسمان خراش ها و البته دیگر ساختمان ها استفاده می شود. دیگر مورد استفاده از این نوع شیشه ها استفاده در ویترین مغازه ها است. از شیشه خم معمولاً برای دکوراسیون داخلی مانند ویترین  درب حمام و فضاهای بسته و پنل های آسانسور و پارتیشن،میز و مبلمان شیشه ای و نرده و هندریل شیشه ای نیز استفاده می شود.

از دیگر موارد استفاده این شیشه ها می توان به استفاده در هنر معماری برای ساخت گنبد،درهای گردان،طاق، سولاریوم و آکواریوم اشاره کرد. دلیل استفاده شیشه خم در همه این موارد مزیت سازگاری با محیط این نوع شیشه است.

انواع شیشه های خم

اگر بخواهیم که شیشه خم را به صورت کلی تقسیم بندی کنیم،

باید بگوییم که انواع این شیشه ها شامل شیشه های لمینت و شیشه های سکوریت می شوند به این دو دسته باید شیشه های معمولی را نیز اضافه کنیم.

شیشه های خم سکوریت:

به دلیل روش ساخت ویژه و البته فرآیند تولید شیشه خم سکوریت این نوع شیشه ها سخت تر و البته حساس تر از مدل های دیگر هستند. باید بگویم که برای ساخت این نوع شیشه ها اندازه گیری دقیق مهمترین مسئله است دلیل اهمیت این موضوع این است که شیشه های خم بعد از اینکه سرد می شوند دیگر قابل برش خوردن نیستند. بیشترین استفاده از شیشه های سکوریت خم در صنعت خودروسازی است.

شیشه های خم لمینت:

می‌توانیم بگوییم که شیشه های لمینت خم یکی از بهترین شیشه ها برای خم شدن هستند دلیل این امر ساخت شیشه لمینت خم از دو یا چند ورقه شیشه و لایه پی وی بی PVB است، عمده ترین تفاوت شیشه لمینت با سکوریت تفاوت در برش خوردن این دو شیشه  است، بر خلاف شیشه سکوریت شیشه های لمینت بعد از ساخته شدن نیز قابل برش خوردن هستند.

بررسی شیشه خم

بدون شک شما هم می دانید که شیشه خم به آسانی خم نمی شود و باید تحت شرایط خاصی قرار بگیرد. اگر بخواهیم به طور مختصر در این باره صحبت کنیم باید بگوییم که شیشه سکوریت و نیمه سکوریت زمانی که تحت حرارت لازم قرار گیرند خمیده می شوند. یک خم استاندارد باید شعاعی از یک دایره باشد تا شکل استانداردی به شیشه تولیدی بدهد. شیشه خم به طور کمان و شعاع خم سفارشی دارد تا ابعاد نهایی کاملا مطابق با چیزی باشد که شما در نظر دارید.

مراحل تولید شیشه خم

پیشنهاد مطالعه : نحوه اندازه گیری شیشه خم و مراحل آن در سدید گلس

برای شروع کار یک شابلون فلزی به شکل مورد نظر برای طراحی شیشه ایجاد می شود. سپس شیشه تخت یا صاف بر روی این قالب فلزی قرار می گیرد. در طی مراحل بعدی فرآیند حرارت دادن به شیشه آغاز می گردد. زمانی که شیشه حرارت ببیند از فرم مسطح خود خارج شده و برای خم شدن آماده است. برای خم کردن شیشه ها از روش های مختلفی استفاده می شود.
یکی از این روش ها به این صورت است که شیشه لمینت و سکوریت به صورت همزمان حرارت دیده و خم می شوند. شیوه دیگر همان استفاده از قالب فلزی است و زمانی که شیشه داغ می شود بر روی قالب ها خم شده و به فرم آن در می آید. در این روش ها می توان شیشه را به صورت طولی و یا عرضی خم نمود اما خم کردن طولی کیفیت بیشتری دارد.

کاربرد شیشه خم

پس از تولید این نوع شیشه از آن در صنایع گوناگون استفاده می شود. از جمله رایج ترین موارد استفاده از شیشه خم به کار بردن آن برای شیشه جلو و چراغ های خودرو است. به همین دلیل شیشه خودروها به آسانی نمی شکنند زیرا مقاومت بالایی دارند. در ضمن بررسی  این شیشه گفتیم که این شیشه ها بسیار مقاوم هستند و به همین دلیل برای درب ها، ویترین ها، آسانسورها، میزها، کتابخانه ها و نرده ها نیز به کار می روند.
در فرآیند ساختمان سازی مدرن از شیشه خم به طور گسترده ای استفاده می شود. بخشی از نمای ساختمان های مدرن امروزی با این نوع شیشه طراحی می شود و زیبایی منحصر به فردی دارد. در طراحی مساجد، آرامگاه ها و دیگر مکان های آیینی نیز از این شیشه استفاده می گردد. شیشه های حمام و پارتیشن های خانگی و اداری هم به وسیله این نوع شیشه طراحی و اجرا می شوند.

مزایای تولید شیشه خم

تولید شیشه خم باید طبق اصول و نکات خاصی انجام شود. این نوع شیشه با شیشه ای مسطح تولید شده و فرآیند حرارت دهی و فرم دهی شیشه در کیفیت و زیبایی آن موثر است. بهتر است که تمامی فعالیت ها در روند تولید و اجرای این نوع شیشه توسط یک فرد متخصص بررسی شود. اگر می خواهید برای ساختمان، اداره و یا هر مکان دیگری شیشه خم تهیه کنید بهتر است از مراکز معتبر اقدام به این کار نمایید.
بدین شکل نسبت به نحوه تولید این شیشه اطمینان داشته و با آسودگی طرح و منحنی شیشه مورد نظر خود را انتخاب می نمایید. پیش از خرید شیشه مطالب ارائه شده در این مقاله را با دقت بخوانید تا بتوانید انتخابی ایده آل و کاملا مناسب داشته باشید.

سخن آخر

شیشه خم یکی از انواع پر کاربرد دربین شیشه ها است، که به دلیل مقاومت  بالای که دارند در هنر معماری و صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرند،استفاده از این نوع شیشه در نمای خارجی ساختمان باعث زیبایی بصری ساختمان می شود. شیشه خم به صورت کلی به دو نوع شیشه های خم سکوریت و شیشه های خم لمینت تقسیم می شوند.

در مورد قیمت شیشه خم باید بگوییم که قیمت این شیشه از سایر شیشه ها بالاتر است، دلیل بالا بودن قیمت این نوع شیشه فرآیند های تخصصی و زمان بری  است که برای ساخت این نوع شیشه استفاده می شود. باید به این نکته اشاره کنیم که قیمت شیشه های خم نوع لمینت از سایر شیشه های خم بیشتر است.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد شیشه خم به دست آورده باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاه بگذارید